Jak vybrat sluneční brýle

Člověk je tvor orientující se zejména pomocí zraku. Také proto je třeba věnovat ochraně tohoto smyslu patřičnou pozornost. Mnoho očních nemocí je přitom způsobeno škodlivým UV zářením. Přitom je jednoduché se před jeho následky chránit pomocí slunečních brýlí. A nejlépe již od dětství. Co by kvalitní dětské sluneční brýle měly splňovat?
Snímek obrazovky 2021-05-12 v 10.22.44

Základem je UV filtr
Aby dětské brýle poskytovaly očím náležitou ochranu, musí mít UV filtr. S ním nebude na oči působit škodlivé UV záření, které je může vážně poškodit. Největší škody přitom vznikají do 10 let věku, i když následky se projeví až později. 

UV filtry brýlí se dělí do kategorií 1-4 podle světelných podmínek, do nichž jsou určeny. Filtr kategorie 1 se hodí pro nejslabší sluneční záření, filtr kategorie 4 pro nejsilnější sluneční záření například u moře nebo na horách. 

 

Skla skleněné nebo plastové?
U skel sledujte, jak odolné jsou proti nárazu a rozbití. Brýle musí být pro děti bezpečné. Při nákupu budete vybírat ze tří druhů materiálů, z nichž se dnes vyrábějí zorníky slunečních brýlí.

Prvním z nich je klasické sklo, s nímž se ovšem u dětských modelů setkáte spíše výjimečně. Výhodou skla je nejlepší optická jasnost a také výborná odolnost proti poškrábání. Naopak jeho nevýhodou je vyšší hmotnost a také cena.

Druhým materiálem pro výrobu zorníků je polykarbonát. Z tohoto materiálu jsou vyrobeny brýle KiETLA, které u nás naleznete. Co se týče optické jasnosti a odolnosti vůči poškrábání, poněkud zaostává za sklem, ovšem zase lépe odolává nárazům. Jeho hlavní výhodou je ovšem nízká hmotnost.

Nejlevnější materiál zorníků představuje akrylát. Je velice odolný, ovšem má nejhorší optickou jasnost a někdy dokonce zkresluje vidění.

 

Barva zorníků 
Právě zabarvení zorníků má za úkol zredukovat množství světla dopadajícího do oka. Klasické barvy zorníků, jako je hnědá, šedá nebo zelená jsou barevně neutrální, to znamená, že nezkreslují viděné barvy. Hodí se do polojasných až jasných dnů. 

Žluté, oranžové a zlaté zorníky se hodí pro nízké okolní světelnosti. Zvyšují kontrast při zhoršené viditelnosti a také v nich perfektně vnímáte hloubku a vzdálenosti, což je předurčuje například pro lyžování.

Zrcadlové zorníky, které mají na vnější straně nanesenu reflexní vrstvu, se hodí do prudkého světla, neboť většina se ho odrazí od zorníků zpět. Viděné předměty se vám v těchto brýlích budou jevit tmavší, než jsou ve skutečnosti. Hodí se například pro vysokohorskou turistiku a pro pohyb na sněhu za slunných dní.

 

Velikosti obrub dětských brýlí
Aby brýle co nejlépe chránily zrak, je třeba, aby dobře seděly na obličeji a světlo k očím nepronikalo ani ze stran či zespoda. Brýle rovněž nesmí nikde tlačit, ale ani padat, sklouzávat z nosu a podobně. 

Hmotnost brýlí by měla být co nejnižší. V ideálním případě je rovnoměrně rozložena mezi uši a nos.

 

Materiál obrouček a pantů
Při výběru brýlí si všimněte také materiálu obrouček a pantů. Kovové jsou trvanlivější, ale v oblasti sportovních brýlí pro děti se častěji setkáte s plastovými obrubami brýlí. U dětských brýlí je velkou výhodou, pokud jsou obruby maximálně ohebné a pružné. Brýle musí vydržet od dětí i hrubší zacházení. Podívejte se na obrázek, jak pružné brýle KiETLA. 
KiETLA Crazygzag slnecne okuliare flexibilne

 

Sweet Baby doporučuje dětské brýle KiETLA!
Sluneční brýle KiETLA  jsou vyrobená přímo ve Francii v Oyonnax Valley, kolébce francouzského průmyslu optiky. 

S jejich nerozbitným, flexibilním, extra lehounkým rámem si je zamiluje každé hravé dítě. Poskytují tu nejvyšší ochranu UV filtrů spolu s filtrem modrého světla v kvalitních polykarbonátových sklech – stylových zrcadlovkách. Dokonalá ochrana a dokonalý design pro ty nejmenší děti.
KiETLA slnecne okuliare WaZZ 1-4r black+aqua

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení